Zasady

fair play . szacunek . pasja

Najważniejsze

 1. Gothica Trail opiera się o zasady Fair Play,

  jeśli to hasło jest Ci obce – nie startuj.

 2. Gothica Trail, to szacunek dla przyrody i historii,

  jeśli to hasło jest Ci obce – nie startuj.

 3. Gothica Trail jest wyścigiem rowerowym po nawierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, w uproszczeniu nazwanym gravelowym.
 4. Startować można na dowolnym typie roweru, który napędzany jest wyłącznie siłą mięśni.
 5. Wyścig polega na przejechaniu jego trasy dokładnie po wyznaczonym śladzie GPS.
 6. Trasę należy pokonać w limicie czasu 84, 60 lub 16 godzin, w zależności od wybranego dystansu.
 7. Na trasie dozwolona jest pomoc tylko innych zawodników wyścigu lub ogólnodostępna dla wszystkich.
 8. Obowiązuje formuła samowystarczalności, czyli masz to, co wieziesz ze sobą lub możesz kupić po drodze – żadnych własnych serwisów i indywidualnego bezpośredniego wsparcia.

FAQ

Jaki rower na wyścig?

Najlepszym wyborem będzie rower, który radzi sobie nie tylko na asfalcie ale i w na leśnych ścieżkach. Nie ma znaczenia czy będzie to rower XC, Gravel, CX, Cross, Treking, Trail lub Fatbike, całkiem sztywny, półsztywny lub w pełni amortyzowany.

Różnorodność trasy jest tak duża, że żaden typ roweru nie będzie faworytem sam w sobie. Na trasie przeważają szybkie twarde nawierzchnie, ale spotkacie też bardziej wymagające odcinki. Zdecyduj sam na czym czujesz się dobrze.

Trasa z pewnością jest przejezdna w całości dla rowerów CX na oponach 33 mm, o ile masz stalowy tyłek i dobrą nogę pod ręką oraz znasz kilka chwytów gravjitsu.

Kto może wystartować?

W wyścigu może wziąć udział każda osoba pełnoletnia.

Wymagane jest adekwatne przygotowanie kondycyjne i dobry stan zdrowia, które pozwolą na bezpieczne pokonanie trasy w limicie czasu. Podstawowe doświadczenie w jeździe długodystansowej (min. 100 km) oraz pewne prowadzenie roweru w terenie są niezbędne.

Pamiętaj jednak, że nawet mimo braku doświadczenia, możesz ukończyć wyścig niesiony energią Gothica Trail. Daj się ponieść!

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Poza rowerem, niezbędnym i wymaganym wyposażeniem jest sztywny kask rowerowy, używany zawsze podczas jazdy, telefon oraz urządzenie do nawigacji GPS.

Jeśli planujesz jazdę po zmroku, konieczne będzie oświetlenie roweru wymagane przepisami Prawa o Ruchu Drogowym - część trasy prowadzi drogami publicznymi.

Do poruszania się po wytyczonej trasie niezbędne jest urządzenie nawigujące GPS - komputer lub nawigacja rowerowa / turystyczna, smatphone lub smatwatch. Dodatkowo zalecane jest rejestrowanie pokonywanej trasy w przypadku kwestii spornych na mecie.

Oczywistymi dodatkami są m.in.: krem na tyłek, latarka lub czołówka do jazdy w nocy, dętka, pompka, pełne bidony i przekąski.

Jakie są punkty żywieniowe i serwisowe?

Na dzień dzisiejszy przewidujemy 2 pitstopy na szlakach poza Bazą Wyścigu. Chociaż może się to jeszcze zmienić.

Dopuszczone są spontaniczne akcje kibiców wyścigu i organizowanie takich punktów, o ile będą dostępne dla każdego zawodnika.

Jak zorganizowany jest nocleg?

Autor nie zapewnia noclegów na trasie. Wyjątkiem jest ograniczony ilościowo nocleg na Szlaku Niebieskim - Dwór Warblewo.

Na starcie i mecie (Baza Wyścigu) istnieje możliwość rezerwacji noclegów, jak również w licznych sąsiednich ośrodkach wypoczynkowych. Zostanie udostępniony bezpośredni kontakt do osoby zajmującej się zakwaterowaniem. Każdy z uczestników organizuje je we własnym zakresie.

Czy mogę korzystać z własnego serwisu na trasie?

Nie, nie jest to dopuszczalne regulaminem wyścigu.

Każdy zawodnik jest w tej kwestii samowystarczalny lub korzysta z ogólnodostępnych serwisów.

Czy mogę zjechać z trasy?

Choć obowiązkowo trzeba pokonać 100% wytyczonej trasy, można z niej zjeżdżać w dowolnym momencie i miejscu i z dowolnego powodu, który nie narusza regulaminu wyścigu. Konieczny jest wtedy powrót do punktu, w którym opuściło się trasę.

Jak i czym nawigować na trasie?

Do poruszania się po wytyczonej trasie niezbędne jest urządzenie nawigujące GPS - komputer lub nawigacja rowerowa / turystyczna, smatphone lub smatwatch. Dodatkowo zalecane jest rejestrowanie pokonywanej trasy w przypadku kwestii spornych na mecie.

Ostateczny ślad trasy wyścigu w formie pliku GPX, zostanie udostępniony na oficjalnej stronie Gothica Trail przed wyścigiem.

Czy muszę rejestrować swój ślad GPS?

Nie ma takiego obowiązku.

Każdemu z uczestników zostanie udostępniony w pakiecie startowym tracker GPS, który stale rejestruje pokonywaną trasę oraz na bieżąco przesyła aktualne położenie zawodnika.  Jednakże ze względu na możliwe zakłócenia w transmisji trackerów i przypadki losowe, wskazane jest równoległe rejestrowanie pokonywanej trasy na własnym urządzeniu GPS w celu późniejszej weryfikacji na mecie.

Co zrobić jeśli chcę / muszę wycofać się z wyścigu?

W tym przypadku uczestnik zobowiązany jest do niezwłocznego telefonicznego powiadomienia autora o tym fakcie oraz do odesłania udostępnionego trackera do autora.

Czy potrzebuję polisy ubezpieczeniowej?

Nie jest to wymagane, ale jednak mocno zalecane dla własnego bezpieczeństwa.

Co jest absolutnie zabronione?

Pamiętaj o najważniejszej regule Fair Play, poszanowaniu środowiska naturalnego, historycznych zabytków oraz mienia prywatnego.

Gothica Trail, to święto kolarstwa, kultury i wzajemnego szacunku sportowego, dlatego w szczególności:

 • nie startuj pod wpływem środków dopingujących
 • nie niszcz i nie zaśmiecaj przyrody
 • szanuj miejsca święte i historyczne

Nieprzestrzeganie tych zasad będzie skutkować dyskwalifikacją.

Niech Gothica Trail będzie wielką frajdą sportową i turystyczną dla każdego.

Regulamin

Regulamin ultramaratonu rowerowego GOTHICA TRAIL 2024
1) Zasady ogólne:
 1. Gothica Trail opiera się o zasady Fair Play, jeśli to hasło jest Ci obce – nie startuj.

 2. Gothica Trail to szacunek dla przyrody i historii jeśli to hasło jest Ci obce – nie startuj.

 3. Baza Wyścigu (start i meta) zlokalizowane są w OW Bałtyk – ul. Bałtycka 4, 76-107 Jarosławiec.

 4. Data startu wyścigu to 24.05.2024 (piątek) wczesnym rankiem. Zakończenie 27.05.2023 (poniedziałek).

 5. Wyznaczone są 3 szlaki o długość około 600 km, około 400 km i 100 mil (160 km), do wyboru przez uczestnika.

 6. Trasę należy pokonać w limicie czasu odpowiednio 84 h, 60 h i 16h brutto.

 7. Gothica Trail jest wyścigiem / przygodą rowerową po nawierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, w uproszczeniu nazwanym gravelowym.

 8. Startować można na dowolnym typie roweru, który napędzany jest wyłącznie siłą mięśni.

 9. Wyścig polega na przejechaniu jego trasy dokładnie po wyznaczonym śladzie GPS, respektując pozostałe reguły Gothica Trail i prawo (własność prywatną, ochronę przyrody, prawo o ruchu drogowym i inne obowiązujące w danym miejscu ogólne zasady).

 10. Obowiązuje formuła samowystarczalności, czyli masz to, co wieziesz ze sobą lub możesz kupić po drodze w ogólnodostępnych miejscach.

 11. Dozwolona jest pomoc tylko innych zawodników wyścigu lub ogólnodostępna dla wszystkich.

 12. W wyścigu mogą wystartować tylko osoby pełnoletnie i w dobrej kondycji fizycznej, która pozwala na bezpieczne przejechanie całego wybranego dystansu wyścigu oraz dysponujące umiejętnościami jazdy rowerem w trudnym terenie.

 13. Obowiązkowe jest stosowanie kasku rowerowego w czasie jazdy.

 14. Obowiązuje zakaz pozostawiania śmieci na całej trasie wyścigu poza przeznaczonymi do tego miejscami – kosze na śmiecie. Opakowanie po żelu energetycznym lub batoniku to także śmieć.

 15. Każdy z uczestników startuje w wyścigu na własną odpowiedzialność, co potwierdza pisemnym oświadczeniem przed startem. Dotyczy to własnego zdrowia i życia, szkód wyrządzonych przez uczestnika oraz niezadowolenia uczestnika względem pogody i nawierzchni.

 16. Przestrzeganie zasad regulaminu jest obowiązkowe, a każdy zawodnik pisemnie akceptuje regulamin przed startem. Złamanie którejkolwiek zasady regulaminu skutkuje dyskwalifikacją w wyścigu.

 17. Autor zastrzega sobie prawo do modyfikacji niniejszego regulaminu w celu dostosowania go do aktualnych potrzeb bezpieczeństwa lub porządku.
2) Rejestracja:
 1. Zgłoszenia do udziału należy dokonać poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie wyścigu https://b4sportonline.pl/gothica_trail/ podając wszystkie wymagane informacje.
 2. Po zarejestrowaniu się należy opłacić:
  • Pakiet Startowy ULTRA – 430 zł (do dnia 31.01.2024) lub 500 zł (od dnia 1.02.2024) przelewem na podany w trakcie rejestracji i przesłany w wiadomości numer konta i z podanym tam tytułem przelewu – numerem płatności.
  • Pakiet Startowy 100 mil – 350 zł (do dnia 31.01.2024) lub 400 zł (od dnia 1.02.2024) przelewem na podany w trakcie rejestracji i przesłany w wiadomości numer konta i z podanym tam tytułem przelewu – numerem płatności.
 1. Pakiet Startowy ULTRA składa się z Opłaty Rejestracyjnej – 150 zł oraz Opłaty Startowej – 280 zł lub 350 zł (zależnie od daty wpłaty).
 2. Pakiet Startowy 100 mil składa się z Opłaty Rejestracyjnej – 150 zł oraz Opłaty Startowej – 200 zł lub 250 zł (zależnie od daty wpłaty).
 3. Możliwe jest podzielenie wpłaty na ww 2 części, przy czym o miejscu na liscie startowej decyduje kolejność wpłat pełnej kwoty za Pakiet Startowy. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Niepełna wpłata nie gwarantuje miejsca na liście i startu.
 4. Opłata Rejestracyjna nie podlega zwrotowi i jest potwierdzeniem chęci wzięcia udziału w zawodach.
 5. Opłata Startowa podlega zwrotowi w przypadku gdy uczestnik zrezygnuje ze startu: 100% – do dnia 15.03.2024, 50% – do dnia 15.04.2024. Opłata Startowa nie podlega zwrotowi od dnia 16.04.2024.
 6. Zawodnikowi po uiszczeniu pełnej opłaty za Pakiet Startowy zostaje nadany numer startowy, co jest też gwarancją miejsca na liście startowej i świadczeń dla uczestnika.
 7. W przypadku chęci przepisania pakietu startowego na inną, wskazaną przez rezygnującego osobę, pobierana jest opłata w wysokości 50 złotych, którą uiszcza jedna z ww osób.
 8. Regularna rejestracja trwa do dnia 31 marca 2024. Po tym czasie możliwe jest przyjmowanie zgłoszeń w miarę wolnych miejsc lub na listę rezerwową.
 9. Limit miejsc, to łącznie 500 uczestników na wszystkich szlakach. Limit Szlaku Czerwonego (600 km) – 150. Limit Szlaku Niebieskiego (400 km) – 250. Limi Szlaku Zielonego (100 mil) – 100. Autor zastrzega możliwość zmiany limitu.
 10. W przypadku zmiany terminu wydarzenia lub jego odwołania z przyczyn niezależnych od autora, uczestnikom przysługuje prawo zwrotu 50% Opłaty Startowej lub bezpłatne przepisanie na nowy termin lub kolejną edycję wydarzenia. Opłata Rejestracyjna w tym wypadku jest bezzwrotna.
3) Wyścig:
 1. Limit czasowy (brutto) dla wszystkich uczestników Szlaku czerwonego (~600 km) wynosi 85 h, Szlaku Niebieskiego (~370 km) – 60 h, a Szlaku Zielonego (100 mil) – 16 h i liczony jest od momentu startu uczestnika. Po przekroczeniu limitu czasu nie gwarantujemy świadczeń dla każdego finishera. Tarcza Odyna – Talizman oraz pozostałe Trofea Zwycięzcy mają swoją cenę i zdobęda ją tylko Wojownicy w limicie czasu.

 2. Czas przejazdu liczony jest od startu, do momentu pojawienia się zawodnika na mecie.

 3. Każdy z uczestników zostanie wyposażony w lokalizator GPS (tracker) użyczony w pakiecie startowym na czas wyścigu, który będzie monitorował jego pozycję na trasie przez cały czas trwania wyścigu.

 4. Śledzenie pozycji zawodników będzie możliwe poprzez stronę internetową wyścigu i będzie mieć charakter ogólnodostępny dla wszystkich obserwatorów.

 5. Każdy zawodnik ma możliwość pobrania trasy w formie pliku .gpx, który można będzie wgrać do dowolnego urządzenia nawigującego (komputer rowerowy z GPS, nawigacja turystyczna GPS, smartfon, smartwatch, itp.). Ostateczna (finlana) wersja pliku .gpx będzie udosptęoniona do pobranai na stronie z odpowiednim wyprzedzeniem (ok. tydzień przed startem) i dedykowanym komunikatem dla uczestników.

 6. Potwierdzeniem pokonania szlaku Gothica Trail będzie zapis na żywo z trackera w czasie jazdy przez uczestnika. Zalecane jest używanie własnego rejestratora śladu GPS w kwestiach spornych dot. regulaminowego pokonania trasy – taki ślad może być pomocny w przypadku anomalii lub awarii udostępnionego trackera GPS (czasem się to zdarza).

 7. Wyścig ma formułę samowystarczalności w tym sensie, że niedozwolona jest żadna forma indywidualnej lub grupowej pomocy z zewnątrz (technicznej, żywieniowej, noclegowej, etc.) przez osoby niebiorące udziału w wyścigu lub niebędącej ogólnie dostępną pomocą. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pomoc jest dostępna dla KAŻDEGO uczetnika wyscigu, niezlaeżnie od zajmowanej pozycji i położenia na trasie – np stały bufet kibiców, punkt serwisowy, noclegowy, itp. Dla przykładu: kwatera u rodziny lub znajomego, pitstop w domu, przepak w nieautoryzowanym w TrailBook’u miejscu nie są dozwolone. Kierujcie się zasadą Fair Play.

 8. Zawodnicy mogą i powinni pomagać sobie wzajemnie podczas trwania wyścigu. To przede wszystkim zabawa integracyjna w duchu przyjaźni, a dopiero później wyścig w czasem.

 9. Nie jest dozwolone korzystanie z samochodów i innych środków transportu niż własny rower w trakcie trwania wyścigu.

 10. Nie można zmieniać roweru w trakcie wyścigu. Wyjątkiem jest poważne uzasadnienie, uzgodnione i zakceptowane przez Autora.

 11. Strategia pokonania szlaku jest dowolna, z noclegiem po dachem, biwakiem w terenie lub non-stop bez snu. Trzeba pamiętać jednak, że trudne fragmenty szlaku mogą być szczególnie niebezpieczne do pokonania po ciemku. Jadąc w nocy musisz być wyposażony w sprawne oświetlenie przednie i tylne, zapewniające bezpieczeństwo Twoje i innych. Pamiętaj też, że zmęczenie i noc to bardzo trudny przeciwnik – nie ryzykuj kiedy nie masz z nim doświadczenia. Bezpieczeństwo przede wszystkim, a poza tym, w nocy nie zobaczysz piękna szlaku.

 12. Rezerwacje noclegów możliwe w dowolnym czasie, również przed startem. Pamiętaj jednak, że finlana wersja trasy pojawi się na ok. tydzien przed startem. Ważne też jest to, że nigdy nie wiesz na 100% dokąd dojedziesz danego dnia. Trasa i pogoda może zaskoczyć. Nie rezerwuj z wyprzedzeniem kilku miejsc, a jeśli to zrobiłeś i wiesz już gdzie zanocujesz – odwołaj zbędne rezerwacje jak najszybciej lub przekaż potrzebującemu. Inni mogą zostać bez schronienia na noc. Twórzmy zdrowy klimat wsród uczestników jak i osób które zechciały Was ugościć.

 13. Dozwolone jest zjeżdżanie ze szlaku w dowolnym momencie i miejscu pod warunkiem powrotu na szlak w tym samym miejscu, w którym się go opuściło. Cały szlak musi być pokonany bezwzględnie.

 14. Po dotarciu do mety (Baza Wyścigu), uczestnik zobowiązany jest zameldować swoje przybycie i przekazać tracker ze swoim numerem startowym obsłudze wyścigu, która odnotowuje jednocześnie czas przybycia zawodnika.

4) Zobowiązania uczestnika wyścigu:
 1. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania zasad Fair Play i ducha sportowej rywalizacji.

 2. Uczestnik zobowiązuje się przejechania całej trasy samodzielnie, bez niedozwolonej regulaminem pomocy.

 3. Uczestnika maratonu obowiązują zasady korzystania z dróg publicznych oraz przepisy Prawa o Ruchu Drogowym, w tym również stosowania kasku rowerowego w czasie jazdy.

 4. Uczestnik, który podejmie decyzję o wycofaniu się z wyścigu zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia autora drogą telefoniczną/sms.

 5. Uczestnik zobowiązany jest do zwrotu lokalizatora GPS po zakończeniu wyścigu lub niezwłocznego odesłania go na wskazany adres po wycofaniu się z wyścigu i opuszczeniu trasy przed metą.

 6. W przypadku uszkodzenia lub utraty użyczonego lokalizatora GPS, uczestnik zostanie obciążony równowartością urządzenia w wysokości 500 zł.

 7. Zabronione jest pozostawianie śmieci na trasie wyścigu. Wszelkie udowodnione przypadki pozostawienia śmieci, które nie są organiczne, wiążą się z dożywotnią dyskwalifikacją w Gothica Trail. Niech po nas postaną tylko ślady opon na ścieżkach i dobre wspomnienia u mijanych na szlaku osób.

 8. Udział w wydarzeniu jest dobrowolny i odbywa się na własną odpowiedzialność uczestnika. Zalecamy posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC / NNW.

5) Zobowiązania Autora

Dla każdego uczestnika:

 • Najpiękniejszy i najciekawszy szlak rowerowy Pomorza Środkowego w pliku .gpx, do pokonania w niezwykłych okolicznościach przyrodniczych, historycznych i krajowznawczych, w duchu przyjaźni kolarskiej.

 • Drukowany, pełen ciekawostek o szlakach, Gothica TrailBook.

 • Użyczenie topowego trackera GPS wraz z pełną obsługą wizualizacji i klasyfikacji live, dzięki któremu będzie można Was śledzić na mapie online oraz dopingować

 • Pamiątkowa czapeczka kolarska Gothica Trail z numerem startowym (dystanse ultra – 600 i 400 km).

 • Bawełniana koszulka pamiątkowa Gothica Trail (dystanse ultra – 600 i 400 km).
 • Obozowe ognisko dla wszystkich Wojowników w przeddzień startu.

 • Możliwość zakwaterowania w bazie wyścigu oraz zaparkowania samochodu – na koszt własny.

 • Pitstopy regeneracyjne na szlaku.

 • Możliwość zostawienia przepaku na trasę GT – dostępne później na pitstopach.

 • Obsługa medialna na starcie, w trasie i na mecie.

 • Możliwość zostawienia depozytu w Bazie Wyścigu.

 • Odprawa dla wszystkich zawodników przed startem.

Dla finishera GT (ukończenie wyścigu w limicie czasu):

 • Mityczna Tarcza Odyna – zaklęty Medal-Talizman dla Zdobywców Niebieskiego Szlaku.

 • Trofeum Wojownika Szlaku Czerwonego! Symbol męstwa i odwagi – Medal Aegishjalmur.

 • Trofeum niespodzianka dla Zdobywców 100 mil – Szlak Zielony.

 • Atrakcyjne nagrody rzeczowe od sponsorów – miejsca 1-3 wśród kobiet i mężczyzn.

 • Inne nagrody rzeczowe dla uczestników przydzielane losowo, w zależności od sponsorów.

 • Ciepły posiłek i zimne piwo na mecie.

 • Punkt mycia rowerów na mecie.