Zasady

fair play . szacunek . pasja

Najważniejsze

 1. Gothica Trail opiera się o zasady Fair Play.
 2. Gothica Trail to szacunek dla przyrody i historii.
 3. Gothica Trail jest wyścigiem rowerowym po nawierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, w uproszczeniu nazwanym gravelowym.
 4. Startować można na dowolnym typie roweru, który napędzany jest wyłącznie siłą mięśni.
 5. Wyścig polega na przejechaniu jego trasy dokładnie po wyznaczonym śladzie GPS.
 6. Trasę należy pokonać w limicie czasu 55 godzin.
 7. Dozwolona jest pomoc tylko innych zawodników wyścigu lub ogólnodostępna dla wszystkich.
 8. Obowiązuje formuła samowystarczalności, czyli masz to, co wieziesz ze sobą lub możesz kupić po drodze.
 9. Organizacja ew. noclegów możliwa jest dopiero po starcie – równe szanse dla każdego.

FAQ

Jaki rower na wyścig?

Najlepszym wyborem będzie rower, który radzi sobie nie tylko na asfalcie ale i w na leśnych ścieżkach. Nie ma znaczenia czy będzie to rower MTB, XC, Gravel, CX, Cross, Treking, Trail lub Fatbike, całkiem sztywny, półsztywny lub w pełni amortyzowany.

Różnorodność trasy jest tak duża, że żaden typ roweru nie będzie faworytem sam w sobie. Na trasie przeważają szybkie twarde nawierzchnie, ale spotkacie też bardziej wymagające odcinki. Zdecyduj czy chcesz ścigać się z czasem, czy jechać komfortowo.

Trasa z pewnością jest przejezdna w całości dla rowerów CX na oponach 33 mm, o ile masz stalowy tyłek.

Kto może wystartować?

W wyścigu może wziąć udział każda osoba pełnoletnia.

Wymagane jest adekwatne przygotowanie kondycyjne i dobry stan zdrowia, które pozwolą na bezpieczne pokonanie trasy w limicie czasu. Podstawowe doświadczenie w jeździe długodystansowej (min. 100 km) jest mocno zalecane.

Pamiętaj jednak, że nawet mimo braku doświadczenia, możesz ukończyć wyścig niesiony energią Gothica Trail. Daj się ponieść!

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Poza rowerem, niezbędnym i wymaganym wyposażeniem jest sztywny kask rowerowy, używany zawsze podczas jazdy oraz telefon.

Jeśli planujesz jazdę po zmroku, konieczne będzie oświetlenie roweru wymagane przepisami Prawa o Ruchu Drogowym - część trasy prowadzi drogami publicznymi.

Do poruszania się po wytyczonej trasie niezbędne jest urządzenie nawigujące GPS - komputer lub nawigacja rowerowa / turystyczna, smatphone lub smatwatch. Dodatkowo zalecane jest rejestrowanie pokonywanej trasy w przypadku kwestii spornych na mecie.

Polecane dodatkowe elementy: krem na tyłek, latarka lub czołówka do jazdy w nocy, dętka, pompka, pełne bidony i przekąski.

Jakie są punkty żywieniowe i serwisowe?

Na dzień dzisiejszy nie ma zorganizowanych takich punktów poza Bazą Wyścigu. Chociaż może się to jeszcze zmienić w zależności od sponsorów.

Dopuszczone są spontaniczne akcje kibiców wyścigu i organizowanie takich punktów, o ile będą dostępne dla każdego zawodnika.

Jak zorganizowany jest nocleg?

Autor nie zapewnia noclegów na trasie.

Na starcie i mecie (Baza Wyścigu) istnieje możliwość rezerwacji noclegów, jak również w licznych sąsiednich ośrodkach wypoczynkowych. Zostanie udostępniony bezpośredni kontakt do osoby zajmującej się zakwaterowaniem. Każdy z uczestników organizuje je we własnym zakresie.

Czy mogę korzystać z własnego serwisu na trasie?

Nie, nie jest to dopuszczalne regulaminem wyścigu.

Każdy zawodnik jest w tej kwestii samowystarczalny lub korzysta z ogólnodostępnych serwisów.

Czy mogę zjechać z trasy?

Choć obowiązkowo trzeba pokonać 100% wytyczonej trasy, można z niej zjeżdżać w dowolnym momencie i miejscu i z dowolnego powodu, który nie narusza regulaminu wyścigu. Konieczny jest wtedy powrót do punktu, w którym opuściło się trasę.

Jak i czym nawigować na trasie?

Do poruszania się po wytyczonej trasie niezbędne jest urządzenie nawigujące GPS - komputer lub nawigacja rowerowa / turystyczna, smatphone lub smatwatch. Dodatkowo zalecane jest rejestrowanie pokonywanej trasy w przypadku kwestii spornych na mecie.

Ostateczny ślad trasy wyścigu w formie pliku GPX, zostanie udostępniony na oficjalnej stronie Gothica Trail przed wyścigiem.

Czy muszę rejestrować swój ślad GPS?

Nie ma takiego obowiązku.

Każdemu z uczestników zostanie udostępniony w pakiecie startowym tracker GPS, który stale rejestruje pokonywaną trasę oraz na bieżąco przesyła aktualne położenie zawodnika.  Jednakże ze względu na możliwe zakłócenia w transmisji trackerów i przypadki losowe, wskazane jest równoległe rejestrowanie pokonywanej trasy na własnym urządzeniu GPS w celu późniejszej weryfikacji na mecie.

Co zrobić jeśli chcę / muszę wycofać się z wyścigu?

W tym przypadku uczestnik zobowiązany jest do niezwłocznego telefonicznego powiadomienia autora o tym fakcie oraz do odesłania udostępnionego trackera do autora.

Czy potrzebuję polisy ubezpieczeniowej?

Nie jest to wymagane, ale jednak mocno zalecane dla własnego bezpieczeństwa.

Co jest absolutnie zabronione?

Pamiętaj o najważniejszej regule Fair Play, poszanowaniu środowiska naturalnego, historycznych zabytków oraz mienia prywatnego.

Gothica Trail, to święto kolarstwa, kultury i wzajemnego szacunku sportowego, dlatego w szczególności:

 • nie startuj pod wpływem środków dopingujących
 • nie niszcz i nie zaśmiecaj przyrody
 • szanuj miejsca święte i historyczne

Nieprzestrzeganie tych zasad będzie skutkować dyskwalifikacją.

Niech Gothica Trail będzie wielką frajdą sportową i turystyczną dla każdego.

Regulamin

Regulamin maratonu rowerowego GOTHICA TRAIL 2022
1) Zasady ogólne:
 1. Gothica Trail opiera się o zasady Fair Play.
 2. Gothica Trail to szacunek dla przyrody i historii.
 3. Baza Wyścigu (start i meta) zlokalizowane są w OW Bałtyk – ul. Bałtycka 4, 76-107 Jarosławiec.
 4. Data startu wyścigu to 27.05.2022, godz.7:00. Zakończenie 29.05.2022, godz.14:00.
 5. Wyznaczony szlak ma długość ok 350 km.
 6. Trasę należy pokonać w limicie czasu 55 godzin.
 7. Gothica Trail jest wyścigiem rowerowym po nawierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, w uproszczeniu nazwanym gravelowym.
 8. Startować można na dowolnym typie roweru, który napędzany jest wyłącznie siłą mięśni.
 9. Wyścig polega na przejechaniu jego trasy dokładnie po wyznaczonym śladzie GPS, respektując pozostałe reguły Gothica Trail i prawo (własność prywatną, ochronę przyrody, prawo o ruchu drogowym).
 10. Obowiązuje formuła samowystarczalności, czyli masz to, co wieziesz ze sobą lub możesz kupić po drodze.
 11. Dozwolona jest pomoc tylko innych zawodników wyścigu lub ogólnodostępna dla wszystkich.
 12. Organizacja ew. noclegów możliwa jest dopiero po starcie – równe szanse dla każdego.
 13. W wyścigu mogą wystartować tylko osoby pełnoletnie i w dobrej kondycji fizycznej, która pozwala na bezpieczne przejechanie całego dystansu wyścigu oraz dysponujące umiejętnościami jazdy rowerem w trudnym terenie.
 14. Obowiązuje zakaz pozostawiamia śmieci na całej trasie wyścigu poza przeznaczonymi do tego miejscami – kosze na śmiecie. Opakowanie po żelu energetycznym lub batoniku to także śmieć.
 15. Każdy z uczestników startuje w wyścigu na własną odpowiedzialność, co potwierdza pisemnym oświadczeniem przed startem.
 16. Przestrzeganie zasad regulaminu jest obowiązkowe, a każdy zawodnik pisemnie akceptuje regulamin przed startem. Złamanie którejkolwiek zasady regulaminu skutkuje dyskwalifikacją w wyścigu.
 17. Autor zastrzega sobie prawo do modyfikacji niniejszego regulaminu.
2) Rejestracja:
 1. Zgłoszenia do udziału należy dokonać poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie wyścigu https://b4sportonline.pl/gothica_trail/ podając wszystkie wymagane informacje.

 2. Po zarejestrowaniu się należy opłacić Pakiet Startowy – 300 zł. przelewem na podany w trakcie rejestracji i przesłany w wiadomości numer konta i z podanym tam tytułem przelewu – numerem płatności.

 3. Pakiet Startowy składa się z Opłaty Rejestracyjnej – 100 zł oraz Opłaty Startowej – 200 zł. (ceny obowiązujące do dnia 17.04.2022).

 4. Opłata Rejestracyjna nie podlega zwrotowi i jest potwierdzeniem chęci wzięcia udziału w zawodach.

 5. Opłata Startowa podlega zwrotowi w przypadku gdy uczestnik zrezygnuje ze startu: 100% – do dnia 27.03.2022, 50% – do dnia 27.04.2022. Opłata Startowa nie podlega zwrotowi od dnia 28.04.2022.

 6. Zawodnikowi po uiszczeniu pełnej opłaty za Pakiet Startowy zostaje nadany numer startowy, co jest też gwarancją miejsca na liście startowej i świadczeń dla uczestnika.

 7. W przypadku chęci przepisania pakietu startowego na inną osobę, pobierana jest opłata w wysokości 50 złotych.

 8. Rejestrujący się po 17.04.2022 wnoszą opłatę za pakiet startowy w cenie 350 zł.

 9. Limit miejsc to 250 uczestników (na dzień 01.11.2021). Autor zastrzega możliwość zmiany limitu.

 10. W przypadku zmiany terminu wydarzenia z przyczyn niezależnych od autora, uczestnikom przysługuje prawo zwrotu 75% opłaty startowej lub bezpłatne przepisanie na nowy termin.

3) Wyścig:
 1. W przypadku zarządzenia przez ministrerstwo obostrzeń dot. pandemii koronawirusa COVID-19 i związanej z tym konieczności zachowania dystansu społecznego i zasad sanitarnych, start rozpocznie się o godz. 6:00 w trybie grupowym po 5 osób w odstępie co 5 minut.

 2. Limit czasowy dla wszystkich uczestników wynosi 55 h i liczony jest od momentu startu. Po przekroczeniu limitu czasu nie gwarantujemy świadczeń dla każdego finishera. Tarcza Odyna – Talizman, ma swoją cenę i zdobęda ją tylko Wojownicy w limicie czasu.

 3. Czas przejazdu liczony jest od startu, do momentu pojawienia się zawodnika na mecie.

 4. Każdy z uczestników zostanie wyposażony w nadajnik GPS dostarczony w pakiecie startowym, który będzie monitorował jego pozycję na trasie przez cały czas trwania wyścigu.

 5. Śledzenie pozycji zawodników będzie możliwe poprzez stronę internetową wyścigu i będzie mieć charakter ogólnodostępny dla wszystkich.

 6. Każdy zawodnik ma możliwość pobrania trasy w formie pliku .gpx, który można będzie wgrać do dowolnego urządzenia nawigującego (nawigacja GPS, smartfon, smartwatch, itp.). Startowa (finlana) wersja pliku .gpx będzie udosptęoniona na stronie z odpowiednim wyprzedzeniem i komunikatem dla uczestników.

 7. Potwierdzeniem pokonania szlaku Gothica Trail będzie zapis w formacie gpx, dokonany w czasie jazdy przez uczestnika. Zalecane jest używanie własnego rejestratora śladu GPS w kwestiach spornych dot. regulaminowego pokonania trasy – taki ślad może być pomocny w przypadku awarii udostępnionego trackera GPS.

 8. Wyścig ma formułę samowystarczalności. Niedozwolona jest żadna forma zaplanowanej wcześniej pomocy z zewnątrz przez osoby niebiorące udziału w wyścigu. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pomoc jest dostępna dla każdego uczetnika wyscigu, niezlaeżnie od zajmowanej pozycji i położenia na trasie – np stały bufet kibiców, punkt serwisowy, itp.

 9. Zawodnicy mogą pomagać sobie wzajemnie podczas trwania wyścigu.

 10. Strategia pokonania szlaku jest dowolna, z noclegiem, biwakiem lub non-stop. Trzeba pamiętać jednak, że trudne fragmenty szlaku mogą być szczególnie niebezpieczne do pokonania po ciemku. Jadąc w nocy musisz być wyposażony w sprawne oświetlenie przednie i tylne, zapewniające bezpieczeństwo Twoje i innych.

 11. Wszelkie rezerwacje noclegów możliwe są dopiero po starcie.

 12. Dozwolone jest zjeżdżanie ze szlaku w dowolnym momencie i miejscu pod warunkiem powrotu na szlak w tym samym miejscu, w którym się go opuściło. Cały szlak musi być pokonany.

 13. Po dotarciu do mety (Baza Wyścigu), uczestnik melduje swoje przybycie przekazując tracker ze swoim numerem startowym obsłudze wyścigu, która odnotowuje jednocześnie czas przybycia zawodnika.

4) Zobowiązania uczestnika wyścigu:
 1. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania zasad Fair Play i ducha sportowej rywalizacji.
 2. Uczestnik zobowiązuje się przejechania trasy samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz.
 3. Uczestnika maratonu obowiązują zasady korzystania z dróg publicznych oraz przepisy Kodeksu o Ruchu Drogowym.
 4. Uczestnik, który podejmie decyzję o wycofaniu się z wyścigu zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Autora drogą telefoniczną / sms.
 5. Uczestnik zobowiązany jest do zwrotu nadajnika GPS po zakończeniu wyścigu lub niezwłocznego odesłania kurierem na wskazany adres po decyzji o wycofaniu się z wyścigu i opuszczeniu trasy przed metą.
 6. W przypadku uszkodzenia lub utraty nadajnika GPS uczestnik zostanie obciążony opłatą w wysokości 500 zł.
 7. Zabronione jest pozostawianie śmieci na trasie wyścigu. Wszelkie udowodnione przypadki pozostawienia śmieci, które nie są biodegradowalne, wiążą się z dożywotnią dyskwalifikacją w Gothica Trail. Niech po nas postaną tylko ślady opon na ścieżkach i dobre wspomnienia u mijanych w trasie osób.
 8. Udział w wydarzeniu jest dobrowolny i odbywa się na własną odpowiedzialność uczestnika. Zalecamy posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC / NNW.
5) Zobowiązania Autora

Dla każdego uczestnika:

 • Najpiękniejszy i najciekawszy szlak rowerowy Pomorza Środkowego w pliku .gpx, do przejechania w doborowym towarzystwie.
 • Pamiątkowa czapeczka kolarska Gothica Trail z numerem startowym oraz inne przydatne w trasie akcesoria.
 • Wypożyczenie trackera GPS, dzięki któremu będzie można śledzić zawodników na mapie online.
 • Obsługę medialną na starcie, na trasie i na mecie.
 • Ognisko integracyjne w przeddzień startu w Bazie Wyścigu dla każdego uczestnika i kibica GT.
 • Punkt obsługi serwisowej roweru.
 • Możliwość zakwaterowania w bazie wyścigu – na koszt własny (preferencyjne ceny dla uczestników GT) oraz zaparkowania samochodu. Liczba miejsc ograniczona.
 • Odprawa dla wszystkich zawodników przed startem.
 • Worek depozytowy (10 L).

Dla finishera GT (ukończenie wyścigu w limicie czasu):

 • Mityczna Tarcza Odyna – medal talizman.
 • Koszulka pamiątkowa Gothica Trail.
 • Atrakcyjne nagrody rzeczowe od sponsorów – miejsca 1-3 wśród kobiet i mężczyzn.
 • Inne nagrody rzeczowe dla uczestników przydzielane losowo, w zależności od sponsorów.
 • Ciepły posiłek i zimne piwo na mecie.
 • Punkt mycia rowerów na mecie.