trasa

co to jest Gothica Trail?

Gothica Trail, to mieszanka różnych epok, historii, krajobrazów i odcinków do pokonania. Jak początek dziejów Gotów na Pomorzu, zaczyna się ona nad brzegiem Bałtyku i rozciąga wgłąb Pojezierza Pomorskiego.

Gothica Trail, ponieważ to od Gotów zaczynają się zapisane dzieje tej ziemi, dzieje które zostawiły tu trwałe ślady. To właśnie ich złożona oraz tajemnicza kultura, rzuciła 2000 lat temu wyzwanie Imperium Rzymskiemu. Dotknijcie jej dzisiaj sami…

Głównym założeniem wytyczonego Gothica Trail, było połączenie najcenniejszych, starożytnych artefaktów oraz powstałych w kolejnych epokach perełek historii w jeden szlak rowerowy. Do ozdoby nawlekliśmy na niego malownicze pejzaże pomorskich lasów i polodowcowych moren, poprzeplatanych pierwotnymi jeziorami i stawami leśnymi, w których nadal kąpią się nimfy. Na deser dodaliśmy garść klejnotów minionych już epok ostatnich wieków – zamków, pałaców, kamiennych mostów, wież widokowych, elektrowni wodnych, szklaków kolei wąskotorowej, latarni morskich.

 

jak wyglądają szlaki?

Gothica Trail, to nie tylko szutry premium w ciepłym słoneczku. To poprzeplatana kompozycja wszystkich dróg jakie są charakterystyczne dla Pomorza – asfaltów, betonek, leśnych ścieżek, szutrów, polnych duktów, mostków, tuneli, kamieni, błota, piasku, korzeni – zależnie do wiosennej pogody i humoru samego Odyna, na łasce którego jesteście w jego królestwie. Czasem daje Wam ciepłe słońce, czasem chłoszcze niemiłosiernie sztormowym wiatrem, deszczem, a nawet gradem i mrozem nocą!

Gothica Trail, to dzika przyroda, lasy, zagubione w nich jeziora, czyste rzeki i strumienie, w których od wieków żyją pstrągi. To nasiąknięte tajemnicami przestrzenie rozciągające się od wysokich bałtyckich klifów Jarosławca i Poddąbia, przez mglisty masyw Gór Chełmskich, pierwotną dolinę rzeki Słupi, usiany wzgórzami oraz jeziorami Drawski i Kaszubski Park Krajobrazowy, aż po dziewicze Bory Tucholskie i bajkową Szwajcarię Połczyńską. Tylko od Ciebie zależy, który z trzech szlaków wybierzesz.

Pamiętajcie, że spotkacie tutaj coś więcej niż tylko szuter, las i wyścig. Niespotykane, tajemnicze i mistyczne miejsca zatrzymają Wasze myśli na Pomorzu dużo dłużej niż trwa wyścig. To nasze Kamienie Milowe Szlaku.