KAMIENIE MILOWE

czyli co między innymi spotkasz na trasie

1 km
KLIF MORSKI JAROSŁAWIEC

Największy na środkowym wybrzeżu klif – jego długość wynosi około 2 km, a wysokość osiąga nawet 24 m.

17 km
LATARNIA MORSKA DARŁÓWKO

Wybudowana w XIX w. latarnia u ujścia rzeki Wieprzy o wysokości 22 m, przy której można zwiedzić unikalny most zwodzony.

21 km
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH DARŁOWO

Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów, wybudowany w 1352 r. na sztucznej wyspie.

50 km
ARBORETUM KARNIESZEWICE

Słynie głównie z okazałych daglezji zielonych, północnoamerykańskich olbrzymów, których wysokość sięga nawet 48 m. Najstarsze, 140-letnie tworzą urokliwa aleję.

61 km
REZERWAT ROSICZEK SIECIEMINO

Otulony gęstym lasem torfowiskowy rezerwat rosiczek o powierzchni ponad 12 ha. Drewniany chodnik i platforma widokowa pozwala dotrzeć w samo jego serce.

72 km
GABINET ROWEROWY SIANÓW

Wasza lotna baza serwisowa na trasie GT! Jeśli trzeba coś dokupić, wymienić lub wyregulować - zapraszamy.

79 km
CEGLANA WIEŻA WIDOKOWA / ŚW. GÓRA KRZYŻANKA

Najwyższy szczyt Pomorza Środkowego - 136 m, miejsce starożytnych obrzędów i pochówków zmarłych. Ceglana wieża o wys. 32 m na szczycie góry, to również  najwyższy punkt widokowy tej ziemi.

93 km
ODKRYTA MORENA POLODOWCOWA

Malowniczy punkt widokowy moreny polodowcowej, której nie porasta las, dzięki czemu  z jej szczytów rozpościera się bajkowa panorama, szczególnie piękna o wchodzie i zachodzie słońca.

116 km
BURSZTYNOWY PAŁAC STRZEKĘCINO

Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku pałac, należący do rodu von Kameke, dzisiaj pełni rolę Hotelu. Okazałe ogrody wokół, spacerujące pawie i urokliwy staw, to prawdziwy wehikuł czasu do minionej epoki.

133 km
RUINY PAŁACU DOBROWO

Ruiny majątku rodu von Kleist i XIX wieczny neogotycki pałac wybudowany na XVI wiecznych fundamentach.

136km
OBIEKT 3001 - SKŁAD GŁOWIC ATOMOWYCH PODOBORSKO

Supertajny i pilnie strzeżony obiekt militarny z epoki zimnej wojny, powiązany z pobliskimi lotniskami bojowymi w Świdwinie i Zegrzu. O jego istnieniu w okresie działalności wiedziało tylko kilka osób w Polsce. Zachowany w bardzo dobrym stanie technicznym z działającymi instalacjami dzisiaj działa jako muzeum.

142 km
RUINY OBOZU JENIECKIEGO I POMNIK ALIANCKICH LOTNIKÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

Stalag Luft IV Gross Tychow - ruiny niemieckiego obozu jenieckiego ponad 10 000 zestrzelonych lotników alianckich, więzionych tu w latach 1944-45 i zakończonego marszem śmierci.  Dzisiaj także pomnik - miejsce pamięci więzionych i poległych.

149 km
TRYGŁAW - KAMIENNY OLBRZYM TYCHOWO

Trygław to największy głaz narzutowy w Polsce i jeden z największych w Europie, pod którym wg legendy został ukryty przez kapłanów z Wolina złoty posąg boga Trygława. Olbrzym ma ok 50 m obwodu i szacunkową masę 2000 ton. Przywędrował tu z lądolodem ze Skandynawii.

155 km
PRZEDWOJENNE STAWY PACIORKOWE

Stawy hodowlane pełniące również funkcje retencyjne na zlewni rzeki Parsęty. Po wojnie zarośnięte lasem zostały odrestaurowane przez leśników, których uhonorowano nadając stawom ich imiona. Łącznie 12 zbiorników o łącznej różnicy poziomu wody 16 m.

177 km
KAMIENNE KRĘGI I KURHANY GOTÓW

Starożytne cmentarzysko z I-III wieku n.e. składające się m.in. z 5 kamiennych kręgów, 2 kamiennych kurhanów, 101 pochówków oraz 6 stosów ciałopalnych i wielu bruków. Niepowtarzalna okazja by dotknąć własną ręką pierwotnej cywilizacji tej ziemi i poczuć mistyczną aurę tego świętego miejsca.

197 km
KOLEJOWY MOST KAMIENNY NA RADWI

Dzieło niemieckich architektów i inżynierów kolejowych, które nadal zachwyca wytrzymałością i lekkością linii, choć nie służy już kolei.

202 km
ELEKTROWNIA SZTYWOWO-POMPOWA ŻYDOWO

Elektrownia wodna o mocy 156 MW zasilana wodą z górnego jeziora, którego lustro wody znajduje się ponad 80 m wyżej od lustra jeziora dolnego. Przez 3 stalowe rurociągi o średnicy 5 m każdy, przepływa do turbin w ciągu sekundy 240 000 litrów wody. Nocą w odwrotnym strumieniu do górnego jeziora wraca 3 miliony metrów sześciennych wody.

209 km
Ruiny Kruszarni Kamieni

Kruszarnia kamieni lub sortownia żwiru, tyle dzisiaj możemy powiedzieć o tym specyficznym obiekcie z betonu i stali. Na przedwojennych zdjęciach stoi w szczerym polu, dziś porasta go wysoki las. Jego monumentalne ściany upodobali sobie wspinacze skałkowi.

234 km
"CZERWONY MOST" KOLEJOWY NA GRABOWEJ

Stalowy most wybudowany w 1916 r. nad rzeką Grabową o łącznej długości 120 m. Używany do 1945 r. Po wojnie torowisko zostało rozebrane przez Rosjan. Wytrzymał nie tylko próbę czasu, ale też próbę wysadzenia, czego ślady nosi do dziś.

277 km
RUINY MŁYNA WODNEGO

Niegdyś okazały młyn na rzece Kamienica, dzisiaj tajemnicze jego ruiny oraz urokliwy punkt kajakowy i piknikowy.

298 km
ZABYTKOWA ELEKTROWNIA WODNA GAŁĄŹNIA MAŁA

Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w tej części Europy, największa na Słupi (z pięciu). Budowę rozpoczęto  w 1912 r. jednak przez I Wojnę Światową ukończono dopiero w latach 1920-24. W tym czasie była to największa elektrownia wodna w środkowej i północnej Europie. Uznana za wzorcową. Zasilana wodą z kanału łączącego sąsiednią rzekę Bytową, na którym zastosowano ogromny, zaskakujący, podziemny syfon biegnący pod szosą. Zainstalowane w trakcie budowy elektrowni turbiny, działają nieprzerwanie do dzisiaj!

309 km
ZABYTKOWA ELEKTROWNIA WODNA KRZYNIA

Siostrzana elektrownia na Słupi zasilana ze zbiornika zaporowego. Przy wysadzaniu okolicznych mostów przez wycofujących się Niemców, została uszkodzona jej główna ściana, a maszyny zalane wodą. Już w 1946 roku została wyremontowana i oddana ponownie do użytku. Podobnie jak siostra - z pierwotnym zestawem turbin działa do dzisiaj.

352 km
SZLAK ZWINIĘTYCH TORÓW KOLEJOWYCH

Jeden z kilku zachowanych fragmentów obszernej przed wojną sieci kolei wąskotorowej. Dzisiaj torów już nie ma, ale nadal można wybrać się w podróż starymi szlakami kolejowymi.

368 km
META

Jeśli w tym miejscu nie minęło więcej niż 55 godzin od startu, czeka tu na Ciebie amulet Gotów - Tarcza Odna, gratulacje w blasku chwały, gorące jadło i zimny napitek. Brawo!